A është i rrumbullakët apo katror? Asnjë nuk po e gjen, do 'tërboheni' dhe prap nuk e zgjidhni dot
×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Të Rekomanduara
A është i rrumbullakët apo katror? Asnjë nuk po e gjen, do 'tërboheni' dhe prap nuk e zgjidhni dot
nga B.Marku (10/08/2018 ora 09:01)

Sipas “Daily Mail”, disa pamje tregojnë se si një artist tregon një “filxhan” i cili duket edhe i rrumbullakët, edhe katror, varet nga perspektiva që e shikoni.

Pamjet tregojnë artistin duke përdorur një pasqyrë për të treguar formën e ndryshuar të “filxhanit”, ndërsa e lëviz.

Dhe për të treguar se nuk bëhet fjalë për ndonjë truk kamere, ai e mbush atë me qumësht.

Siç thuhet më tej, forma e “filxhanit” bazohet në një formë të hartuar nga Kokichi Sugihara, një matematikan japonez dhe artist i njohur për iluzionet e tij tridimensionale optike.

Ju sugjerojmë
Më te Lexuarat
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]