Greqia dhe Turqia në "prag" lufte: "Turk i mirë është vetëm turku i vdekur" | ShqiperiaIme.info
×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Të Rekomanduara
Greqia dhe Turqia në "prag" lufte: "Turk i mirë është vetëm turku i vdekur"
nga L.Hasani (13/02/2018 ora 09:31)

Greqia është ankuar në Turqi këtë të martë pas incidentit ku një anije turke u përplas me një varkë bregdetare greke në ishujt e diskutueshëm të detit Egje, por Turqia mohon të jetë në faj.
Një anije patrullimi turk "bëri disa manovra të rrezikshme" që goditën anën e majtë të anijes së rojeve bregdetare greke që patrullonin zonën dhe e dëmtuan atë. Nuk pati plagë, tha roja bregdetare.

Turqia dhe Greqia, aleate të NATO-s, kanë qenë në kundërshtim me një mori çështjesh nga Qiproja e ndarë etnikisht ndaj sovranitetit mbi hapësirën ajrore dhe mbi fluturimet.

LIMENIKOXL

Ministria e Jashtme greke u shpreh:

Incidentet e rrezikshme, të tilla si kjo, të cilat vënë jetën njerëzore në rrezik, janë rezultat i sjelljes eskaluese dhe provokative të treguar gjithnjë e më shumë nga Turqia në ditët e fundit. Turqia duhet t'i japë fund shkeljeve të së drejtës ndërkombëtare dhe akteve që nuk kontribuojnë në zhvillimin e marrëdhënieve të të dy vendeve."

Por, Ministria e Jashtme turke tha se deklarata greke nuk ishte e bazuar në të vërteta dhe kishte për qëllim mashtrimin e publikut grek, u shtua se Greqia po shtrëmbëronte të vërtetën si gjithmonë.

Tensionet mes dy vendeve kanë qenë në rritje pasi një gjykatë greke bllokoi ekstradimin e tetë ushtarëve turq në Ankara, të cilët akuzohen për përfshirjen në grushtin e shtetit të dështuar kundër Presidentit Tayip Erdogan në vitin 2016.

Mirëpo, më i ashpër në deklaratat e tij për incidentin e fundit ka qenë ish-ministri i Jashtëm grek, Theodhoros Pangalos.

Theodhoros Pangalos është shprehur:

Turk i mirë është vetëm turku i vdekur. E besoj këtë gjë sepse nuk kam njohur në jetën time asnjë turk të mirë. Iu mungojnë konceptet elementare dhe koncepti i së drejtës.", kësaj deklarate të ashpër ka reaguar edhe pala turke, e cila shkruan:

Ishulli Imia na përket ne."

Incidenti mes dy anijeve në detin Egje është i pari serioz mes dy shteteve gjatë muajve të fundit.

Ju sugjerojmë
Më te Lexuarat
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]