Në fillim u përhap në univers më vonë teleskopi e regjistron, ky sinjal po lë pa gjumë shkencëtarët, çfarë po ndodh?!
×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Të Rekomanduara
Në fillim u përhap në univers më vonë teleskopi e regjistron, ky sinjal po lë pa gjumë shkencëtarët, çfarë po ndodh?!
nga B.Marku (10/08/2018 ora 09:53)

Sinjali i shkurtër u përhap në të gjithë universin, përpara se të merrej nga teleskopi CHIME më i vjetër në Kanada.

Teleskopi prej 12,2 milionë CHIME ndodhet në malet e Luginës Okanagan të Kolumbisë Britanike, në Observatorin Astrofizik të Radio Dominion.

Sinjali, i quajtur “Fast Burst Radio” (FRB), zgjati vetëm disa milisekonda përpara se të zhdukej përsëri.

Boffins besojnë se çdo gjë që ka dërguar këtë sinjal FRB shumë të pazakontë ka gjasa të jetë “jashtëzakonisht i fuqishëm”.

Christopher Conselice, profesor i astrofizikës në Universitetin e Nottingham, tha për Mail Online:

“Ne nuk e njohim origjinën e tyre, ata mund të shkaktohen nga shumë faktor”.

“Fakti që frekuenca më e ulët FRB është zbuluar jep shpresë se ne mund të kuptojmë më shumë se nga vijnë dhe çfarë i shkakton ato.

“Mund të shkaktohen nga yjet shpërthyese, supernova, yjet ekzotikë si pulsarët, magnetarët, yjet e neutronëve ose vrimat e zeza masive në qendër të galaktikave të largëta”.

“Mund të jetë edhe një mekanizëm tjetër fizik që ende nuk e kuptojmë”.

Ai thotë se shumica e sinjaleve vijnë nga Rruga e Qumështit, ku disa filluan udhëtimin e tyre miliarda vjet më parë.

Ju sugjerojmë
Më te Lexuarat
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]