×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Prag "lufte" në rajon? Rusia armatos Greqinë dhe Qipron
nga shqiperiaime.al (13/03/2018 ora 01:03)

Tensionet në Egje duket se kanë arritur kulmin ditët e fundit, duke detyruar edhe fuqitë e mëdha ushtarakë të marrin masa.

Ndërkohë që Turqia po mban stërvitje të mëdha ushtarake, duke sfiduar Greqinë dhe Qipron, Rusia dhe SHBA-ja i janë afruar rajonit.

Në zonë gjendet edhe Flota e Gjashtë Amerikane, por ajo që ka hyrë në lojë ka qenë Rusia, e cila ka armatosur Greqinë dhe Qipron.

Lajmi është bërë i ditur nga portali rus "Sputnik", i cili citon këshilltarin e lartë të Presidentit Putin, Vladimir Kozhin.

Në një deklaratë për mediat ruse, ai është shprehur se:

Greqia dhe Qipro janë jo thjesht vende të Bashkimit Europian, por edhe të NATO-s, dhe sipas konjukturës politike do të duhet të na evitojnë, por nuk është kështu.

Ne i kemi dorëzuar Qipros dhe Greqisë sisteme të mbrojtjes ajrore, ndërkohë që të dy vendet kanë dërguar kërkesa të reja".

Turqia duket se i ka "treguar dhëmbët" Greqisë dhe Qipros duke nxjerrë në det luftanijet e saj luksoze.

Stërvitja e madhe ushtarake në det e Ankarasë ka vjen pasi Qipro ka njoftuar kompanitë e huaja për kërkime për gaz në zonën ekskluzive ekonomike në Egje.

Gazeta qipriote "Phileleftheros" raporton se Turqia po mban stërvitje ushtarake me anije rimorkimi e pajisje nënujore, nga 11- 18 mars dhe nga 22 deri më 29 mars.

Sipas gazetës dy prej anijeve kanë "rrethuar" Qipron.

Nga ana e vet Greqia nuk ka qëndruar indiferente, duke thënë se nëse Turqia ndërmerr hapa, situata do të degjenerojë në një incidenti të madh.

Ju sugjerojmë
Më te Lexuarat
Ju kujtohet historia e Marjolit që nuk donte të jetonte më? Nuk do ta besoni si ka ndryshuar jeta e tij
Ngjarja e rëndë në tregun e Milotit, flet gruaja që vrau bashkeshortin, tregon pse e bëri gjestin fatal
Ka shumë lojtarë që kanë refuzuar Shqipërinë, por ky 'shqiptar' tradhtar mohon dhe origjinën e tij
Turistja tmerrohet në Valbonë! Detaji që shikon në foton që i bëri vajzës i fut frikën (Foto)
Kush është gruaja që u qëllua me sqepar nga I shoqi ne Memaliaj: Ju luta, kam tre vajza... (Pamje te renda)
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]